Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv kategorie „Nezařazené“

Hledáte jinou formu záznamu? Zkuste vytvořit třeba mapu příběhu

„Pane učiteli, co přesně máme o tom příběhu vlastně zjistit?,“ zeptala se mě jedna žákyně. (Pokud vám tato otázka něco připomíná, nemýlíte se. Vzpomeňte si na kreslení pověsti Davida a Goliáše odkaz a ocitnete se na správné lodi.)

„No, máte vědět, jaké postavy v něm vystupují, kdy a kde se odehrává, jaké hlavní události se v něm stanou, vysvětlit, o jaký literární útvar se jedná a proč, popsat, co se vám na příběhu líbí nebo nelíbí… a to všechno byste měli zvládnout podrobně vyjmenovat – a případně pěti nebo šesti větami shrnout. Stačí?“

„Ale to je přece hrozně těžký!“ vykřikla svou oblíbenou průpovídku Ema. Celý příspěvek »


Pozdní předsevzetí aneb Jak si rok 2011 za katedrou pořádně užít

Říkal jsem si, „Mám tenhle článek pověsit 31.12.? 1.1.? Nebo raději až 2.1.? Kdy ho, mí čtenáři, nejlíp snesete? Na Silvestra? Nemyslím. Na Nový rok? Možná. Až v neděli, před nástupem do práce? Hm… Nebo raději až v pondělí? Netuším.

A nakonec je tady až v úterý. A ještě večer. Nu, to nám ten nový rok pěkně začíná. Ale co, třeba se vám bude i teď k něčemu hodit. Celý příspěvek »


Myslím, že naše školy možná potřebují RESTART

Instalovali jste někdy do počítače hromadu programů na jeden zátah? Určitě ano. A myslím, že jste k tomu přistupovali podobně jako já, tedy s heslem: Když už u toho člověk musí sedět, proč to neudělat všechno najednou, ne?

Ale ouha. Skončili jste – a počítač jel neskutečně pomalu. Zadrhával se i u nejjednodušších úloh, obrázky místo vteřin načítal minuty, videa se zadrhávala co chvíli… a když jste se snažili oskenovat nějaký text, vypadalo to, že si kabel mezi počítačem a skenerem vzal dovolenou.

Každý systém potřebuje po změnách trochu ulevit. A jeho potřeba je o to akutnější, o co náročnější proměnou prošel. Celý příspěvek »